« Tilbage til arrangementer

Lokaltræk og Nordjysk mesterskab i Klokkerholm

Dronninglund Landboungdom byder igen i år velkommen til Vendsyssels sidste kvalificerende træk.

Som noget nyt i år holder vi Nordjysk Mesterskab samme dag, efter kvalifikations trækket.

Der er altså mulighed for at kvalificere sig og blive nordjysk mester samme dag !

Så kom og vær med til en hel dag med traktortræk.

Der vil være mulighed for at købe mad og drikke på pladsen, hos pølsedrengene.

Efterfølgende er der afterparty i teltet, så snart den sidste trækker kører af banen.
Stævnet afvikles på banen i Klokkerholm Østermarksvej 40 9320 Hjallerup med start kl. 12.00.
Vejning vil foregå på banen, fra Kl. 9.30 til 11.30

Indvejningen til nordjysk mesterskab foregår løbende på dagen. Sidste indvejning kl 14.30

Trækkere skal indvejes til begge træk, såfremt man skal køre NM

Trækket forventes afsluttet omkring kl 22.

Eventuelle spørgsmål, afbud eller rettelser så ring til Alex Simonsen tlf. 53283399

Husk de nye landbrugsklasser, hvor der er mulighed for at du kan tage din fars/chefs traktor med. Der er god mulighed for at komme på podiet.

Ved manglende afbud tildeles en bod på 200 kr.

Der gøres opmærksom på, at publikum ikke må medbringe øl og spiritus til stævnerne.
Under stævnet vil der være mulighed for at købe øl og vand samt diverse godt fra pølsevognen.

Entre: Som altid, gratis for medlemmer af LandboUngdom & 50 kr. for ikke medlemmer.

Dronninglund LU og VTT glæder os til at se jer til en hel dag med træk, og et brag af en efterfest!

 

Tilmeldte

Nummer Landbrugs klasse 0 - Max 4 cylinder 3500 Kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off
1 Bjarne Nikolajsen ( Nik ) Deutz 6006 rollatoreren FP - 68,03
Nummer Superstandard klasse 0 - Max 4 cylinder 3500 Kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off
2 Jesper nikolajsen (bettenik) Deutz 7006 (vild ting) Fp - 87,07
3 Steffen Schultz Andersen Ford 6610 FP - 71,61
Nummer Landbrugs klasse 1 - 3500 Kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off

Ingen tilmeldte

Nummer Super standard klasse 1 - 3500 Kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off

Ingen tilmeldte

Nummer Landbrugs klasse 2 - 4400 Kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off
4 Per Sørensen Fiat 90-90 FP - 96,1
5 René jensen Deutz dx85 FP - 85,16
6 Casper Meyer Zetor 8011 crystal FP - 80,42
Nummer Super standard klasse 2 - 4400 Kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off
7 Dennis Thomsen Fendt 611 83,26 FP
8 Emil Ursus 1201 FP -
Nummer Landbrugs klasse 3 - 5700 Kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off
9 Frederik Olesen Fiat F140 FP - 94,47
10 Chris Thomsen Valmet 8100 FP - 88,59
11 Thomas Pinstrup Case IH 956 XL FP - 77,74
Nummer Super standard klasse 3 - 5700 Kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off
12 Brian Hermansen Fiat FP 105,03
13 Mathias Andersen Ford tw10 “sheriffen” FP 97,01
14 Christian Rafn Ford tw15 FP 83,38
15 Mark Jørgensen Ford 9700 tømmerlusen FP 82,94
Nummer Landbrugs klasse 4 - 7500 Kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off
16 Frederik hundahl Newholland aFBUD -
17 Robert Geerlings Case Puma 165 FP - 74,97
18 Mathias Michaelsen John Deere 6630 FP - 75,6
19 Jimmi Pedersen Valtra 8950 FP -- 97,05
20 Mads b nielsen JD 7810 FP - 79,85
21 Casper Christensen John deere 6900 FP - 76,56
Nummer Super standard klasse 4 - 7500 Kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off
22 Lasse nielsen John deere 4440 FP 111,51
23 Søren Grøn Ford TW20 97,63 FP 90,46
24 Sebastian Simonsen Ford TW 25 En af de Blå 33,86 59,09 -
Nummer Standard klasse 5 9.000 kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off
25 Tommy Thomsen Nh 8970 FP 84,39
26 Benjamin Christensen New Holland TVT 195 FP 76,05
27 Lasse Jensen John Deere 8100 FP 77,39
28 Mathias Guldbæk New Holland T 7060 afbud
29 Jonas Buus Fendt 924 FP 80,48
30 Janni eskesen valtra t213 FP 79,67
31 Johan Agri Case Puma 210 FP - 78,41
32 Johan A. Hansen Case Puma 210 Fp 78,41
33 mikkel baltser red thunder FP 112,08 ekstra pull off- 105,97
34 Kristian Hvass NH 8970 FP 109,1 ekstra pull of-94,04
35 Thomas Andreasen Case puma FP 94,73
Nummer Standard klasse 6 11.000 kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off
36 Rasmus Brøndum John Deere 8530 FP 85,53
37 Jonas Simonsen John deere 7920 FP 84,49
38 Magnus TG 285 FP 80,24
Nummer Standard Klasse 7 14.000 Traktor 1. træk 2. træk Pull off
39 Kristian Hjorth John Deere 8530 Afbud
40 Jonas Buus Fendt 936 FP 78,14
41 Christoffer Ulrich Fendt 939 FP 60,77
42 Magnus Kaasgaard John Deere 6920 FP 76,84
43 Klaus thomsen John deere 8530 FP 99,52
44 Carl Brandt Claas 3800 FP 82,87
45 Kenneth Westergaard FENDT 939 FP 82,14
Nummer Farmklasse 0 3600 kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off

Ingen tilmeldte

Nummer Farmklasse 1 3600 kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off

Ingen tilmeldte

Nummer Farmklasse 2 4400 kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off

Ingen tilmeldte

Nummer Farmklasse 3 5700 kg Traktor 1. træk 2. træk Pull off

Ingen tilmeldte

Nummer Opvisning Traktor 1. træk 2. træk Pull off

Ingen tilmeldte